Відповідальність знову посилено

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

У цій гілці я розміщу серію постів, якими спробую висвітлити зміни, що посилюють кримінальну відповідальність за вчинення корупційних ЗЛОЧИНІВ.
Ці новели набудуть чинності з 26 січня 2015 року, коли набере чинності Закон України від 14.10.14 р. № 1698-VII "Про Національне антикорупційне бюро України" (далі - Закон № 1698).

Саме з цього часу у нас нарешті з'явиться чітке визначення, які ж злочини відносити до корупційних. Так, згідно з приміткою до майбутньої редакції ст. 45 Кримінального кодексу України (далі - КК) корупційними злочинами вважатимуться злочини, передбачені ч. 2 ст. 191, ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 308, ч. 2 ст. 312, ч. 2 ст. 313, ч. 2 ст. 320, ч. 1 ст. 357, ч. 2 ст. 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 354, 364, 364-1, 365-2, 368 - 370 КК.

Важливо розуміти, які правопорушення можуть бути кваліфіковані саме як корупційні злочини, оскільки покарання за них передбачені вкрай суворі. Також, зрозуміло, що притягнення до відповідальності за вчинення корупційного ЗЛОЧИНУ - це пляма у послужному списку, яка може перекреслити усю кар'єру у публічній службі. Тому ці склади потрібно розуміти, щоб не потрапляти потім у надвеликі неприємності.

Як бачите, норми, які охоплюють конкретні склади корупційних злочинів розміщені по кількох розділах особливої частини КК. Тому щоб вам не доводилося "стрибати" по усьому тексту Кодексу, виведу їх таблицями у двох окремих наступних постах. Перший буде стосуватися злочинів, які можна відносити до категорії корупційних тільки за наявності певних умов, а друга група - це злочини, які однозначно є корупційними, незалежно від якихось додаткових умов чи обставин їх вчинення.

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

ВАЖЛИВО! Перелічені нижче злочини вважатимуться корупційними лише у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем!
Згідно з приміткою до ст. 45 КК у редакції, яка набере чинності з 26 січня, корупційними злочинами вважатимуться наступні злочини:

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 191 Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 262 Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 308 Заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 312 Заволодіння прекурсорами шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 313 Заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 320 Порушення встановлених правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель, а також порушення правил виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів чи речовин, якщо вони спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або призвели до викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ч. 1 ст. 357 Викрадення, привласнення, вимагання офіційних документів, штампів чи печаток або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання особи своїм службовим становищем, а так само їх умисне знищення, пошкодження чи приховування, а також здійснення таких самих дій відносно приватних документів, що знаходяться на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності, вчинене з корисливих мотивів або в інших особистих інтересах

Норма КК Склад злочину
ч. 2 ст. 410 Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки чи іншого військового майна або заволодіння ними шляхом шахрайства, вчинені військовою службовою особою із зловживанням службовим становищем

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

А тепер перелік "чистих" корупційних злочинів. Тобто тих, які вважаються корупційними вже за наявності складу, передбаченого у диспозиції відповідних норм КК, незалежно від того, вчинені вони шляхом зловживання службовим становищем, чи ні:

Норма КК Склад злочину
ст. 354 Підкуп працівника підприємства, установи чи організації

Норма КК Склад злочину
ст. 364 Зловживання владою або службовим становищем

Норма КК Склад злочину
ст. 364-1 Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми

Норма КК Склад злочину
ст. 365-2 Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги

Норма КК Склад злочину
ст. 368 Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою

Норма КК Склад злочину
ст. 368-2 Незаконне збагачення

Норма КК Склад злочину
ст. 368-3 Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми

Норма КК Склад злочину
ст. 368-4 Підкуп особи, яка надає публічні послуги

Норма КК Склад злочину
ст. 369 Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

Норма КК Склад злочину
ст. 369-2 Зловживання впливом

Норма КК Склад злочину
ст. 370 Провокація підкупу

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

Тепер, власне, про посилення відповідальності за корупцію.

Особам, яких буде притягнуто до відповідальності за вчинення саме корупційного злочину, не буде ніякої пощади. Якщо особа вчинить корупційний злочин з кінця січня 2015 року, вона буде позбавлена права на застосування амністії, а можливостей для "послаблення" міри покарання фактично не буде.
Якщо по порядку, то це буде приблизно так:

1. При вчиненні перелічених злочинів у період з 26.01.15 р., не буде допускатися звільнення від кримінальної відповідальності:
- у зв'язку з дійовим каяттям;
- у зв'язку з примиренням винного з потерпілим;
- у зв'язку з передачею особи на поруки;
- у зв'язку із зміною обстановки.

2. Не буде допускатися призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, у порядку, визначеному ст. 69 КК.

3. Незалежно від тяжкості злочину, особа, яка вчинила корупційний злочин, не буде звільнятися від покарання за «бездоганну поведінку і сумлінне ставлення до праці» у порядку, передбаченому ст. 74 КК.

4. Звільнення від відбування покарання з випробуванням, можливість застосування якого передбачена ст. 75, 79 КК, для осіб, які вчинили корупційні злочини також стане неможливим.

5. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання до осіб, які вчинили корупційні злочини, згідно з редакцією ч. 3 ст. 81 КК, яка почне діяти з 26.01.15 р., буде застосовуватись лише після фактичного відбуття засудженим:
- не менше 2/3 строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, тяжкий корупційний злочин;
- не менше 3/4 строку покарання, призначеного судом за особливо тяжкий корупційний злочин

6. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким для засуджених «корупціонерів» буде можлива лише після фактичного відбуття:
- не менше 1/2 строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, тяжкий корупційний злочин;
- не менше 2/3 строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин

7. Майже неможливо буде застосовувати до корупціонерів й акти помилування. Згідно до майбутньої редакції ч. 4 ст. 86 КК особи, визнані винними у вчиненні корупційних злочинів, вироки стосовно яких не набрали законної сили, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а особи, вироки стосовно яких набрали законної сили, - не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання. Зазначені особи можуть бути звільнені від відбування покарання після фактичного відбуття ними строків, встановлених ч. 3 ст. 81 КК. Тобто, амністія до осіб, які вчинили корупційний злочин, і вироки щодо яких набрали законної сили, може бути застосована тільки після відбуття 2/3 або 3/4 строку покарання (залежно від тяжкості злочину).

Помилування у порядку ст. 87 КК може бути застосовано до таких осіб також не раніше відбуття 2/3 або3/4 строку покарання.

8. Зміняться і строки погашення судимості. Щоправда, у випадку з корупційними злочинами – у частині застосування додаткової санкції у вигляді позбавлення права обіймати певні посади.
Чинна на разі редакція п. 3 ч. 1 ст. 89 КК передбачає, що особи, засуджені до позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, визнаються такими, що не мають судимості, одразу після виконання цього покарання. Нова редакція ст. 89 КК з 26 січня 2015 року передбачатиме, що для осіб позбавлених вказаних прав судимість буде вважатися погашеною, тільки якщо вони протягом року з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.

9. Зняття судимості до закінчення строків, зазначених у ст. 89 КК, за вчинення корупційних злочинів, незалежно від ступеню їхньої тяжкості, допускатися не буде.

Зважаючи на усе вище перелічене, вкрай важливою стане саме кваліфікація злочину, ретельне вивчення усих його складових та ознак.

Відповісти

Повернутись до “Антикорупційне законодавство”