Подружжя ділить майно. Що декларуємо?

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

І знову хочу подякувати Дніпропетровській області за надзвичайно цікаві питання. Щоб відповісти на окремі з них, довелося "погукати" колег-адвокатів та ретельно проаналізувати правову природу окремих правочинів.
Дякую Світлані Хряпинській та Вікторії Гайворонській за допомогу.
Але до суті питань!

Ситуація перша. Нерухоме майно поділено за рішенням суду, але на момент завершення звітного періоду для подання антикорупційної декларації ще не усі мита сплачені та перехід права власності не до кінця оформлений. Як декларувати?
Відповідь. Поділ майна подружжя вважається остаточно оформленим з моменту реєстрації права за одним або обома з членів колишнього подружжя. Відповідно до ст. 210 Цивільного кодексу право власності на майно виникає з моменту державної реєстрації, тобто внесення відповідного запису у державний реєстр. Перевірити дані про наявність або відсутність права власності на майно можна шляхом одержання відповіді на запит з Реєстру прав.
До речі, по таких категоріях справ, суди не направляють свої рішення до Реєстраційної палати для внесення відповідних змін у дані про право власності. ажде подружжя, наприклад, може помиритися та вирішити користуватися майном спільно, або у іншому порядку. Тому лише особи, на користь яких прийняті відповідні рішення можуть здійснити перереєстрацію відповідного права.
Якщо поділ майна здійснюється у добровільному порядку, тобто не за рішенням суду, а шляхом укладення у нотаріуса договору про поділ майна, нотаріус одночасно з посвідченням договору вносить відповідні зміни до Реєстру.
Висновок. Одного лише рішення суду, яке закріплює поділ нерухомого майна, у нашому випадку недостатньо. Ви вказуєте дані про право власності на нерухомість так, як це відображено за даними Реєстру прав станом на 31.12.14 р., незалежно від наявності або відсутності судового рішення.

Ситуація друга. Приймаючи рішення про поділ майна, суд постановив, що автомобіль переходить у власність колишнього чоловіка, але в обмін на грошову компенсацію, яку чоловік має сплатити дружині. До цього часу автомобіль знаходиться на відповідальному зберіганні у дружини. рішення суду набуло чинності. Чи треба за таких умов колишній дружині "показувати" автомобіль у декларації?
Відповідь. У описаній ситуації має значення навіть не факт наявності чинного рішення суду, і навіть не факт передачі грошової компенсації, а те, за ким автомобіль зареєстровано. Якщо автомобіль зареєстрований на праві власності за дружиною (чи вона вписана у технічний паспорт як користувач) - дружина обов'язково має відобразити автомобіль у декларації.
Щодо грошової компенсації. Якщо поділ майна здійснюється у судовому порядку, то до автомобіля, як неподільного майна, суд застосовує ст. 365 Цивільного кодексу, якщо про це заявляє хоч одна зі сторін. Тому грошова компенсація вноситься на депозит ще до моменту постановлення рішення суду. Однак, хоча депозит вноситься на користь одного з потенційних суб'єктів декларування, відображати його у антикорупційній декларації на такій стадії зарано. Адже і рішення суду може бути постановлено у іншому вигляді, та й оспорити його можна. До того ж особа, на користь якої відкритий депозит, може відмовитись від одержання цієї суми. У такому випадку сума, що знаходиться на депозиті, зараховується у дохід держави, а член подружжя, який відмовився одержувати грошову компенсацію, жодного доходу не отримує.
Також важливо враховувати, що особа, на користь якої у описаній ситуації відкритий депозит, може після набрання чинності рішенням суду одержати суму компенсації у банку, оминувши процедуру примусового виконання (тобто без залучення виконавчої служби).
Висновки. Отже, до моменту здійснення перереєстрації права власності на автомобіль, ми показуємо його у декларації так, як це зареєстровано. Суму компенсації за частину автомобіля, призначену одному з членів подружжя за рішенням суду, ми показуємо по факту її одержання "на руки" (або переведення на особистий рахунок).

Відповісти

Повернутись до “Антикорупційне законодавство”