Громадське обвинувачення як інструмент боротьби з корупцією

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

Пропоную почати знайомство з новим інструментом, за допомогою якого планується підсилити боротьбу з корупцією. Це інститут громадського обвинувачення, який невдовзі планується запровадити у кримінальному процесі. На разі Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення ролі громадянського суспільства в боротьбі з корупційними злочинами» (Режим доступу до тесту Закону на порталі ВРУ: w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=52602. Номер реєстрації законопроекту – 1165), проголосований та переданий на підпис Президента України. Станом на сьогодні Закон ще не підписаний, але до його появи вже потрібно готуватися - принаймні думати про те, як буде діяти цей інститут на практиці.

Закон передбачає ввести кримінальне провадження у формі громадського обвинувачення (далі - ГО).
Якщо мова йде про кримінальний процес, то зрозуміло, що цей інститут буде стосуватися лише проваджень по окремих категоріях злочинів.

Щодо яких злочинів може здійснюватись провадження у формі ГО?
а) передбачених ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);
б) передбачених ст. 370 КК України (провокація підкупу).

Хто МОЖЕ бути громадським обвинувачем?
Громадським обвинувачем може виступати фізична або юридична особа, яка безпосередньо є потерпілою від кримінального правопорушення або якій стало відомо про вчинення щодо інших осіб кримінального правопорушення, щодо якого Кримінальним процесуальним кодексом України допускається кримінальне провадження у формі ГО.
Громадський обвинувач - юридична особа у кримінальному провадженні набуває прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
У громадського обвинувача може бути представник. Представником обвинувача-фізичної особи може бути тільки людина, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні. У громобвинувача - юридичної особи може бути представником особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником, а також працівник такої юридичної особи.

Хто НЕ МОЖЕ бути громадським обвинувачем?
Громадським обвинувачем не може бути особа, яка за своєю посадою зобов’язана виявляти і розслідувати кримінальні та інші правопорушення, вести боротьбу зі злочинністю або яка має судимість, цивільна дієздатність якої обмежена або яка визнана у встановленому порядку недієздатною.

Статус громадського обвинувача
Громадський обвинувач виступає на стороні обвинувачення і є самостійним учасником кримінального провадження. Ця особа не може бути усунута від участі у відповідному кримінальному провадженні або бути позбавлена процесуального статусу громадського обвинувача без власного волевиявлення. Громадський обвинувач може підтримувати обвинувачення в суді спільно з прокурором незалежно від згоди потерпілого.

Кримінальний процес у формі громадського обвинувачення матиме специфічні властивості:
1. Кримінальне провадження розпочинається у спеціальному порядку.
2. Встановлений особливий порядок доказування обставин, які свідчать про ознаки кримінальних правопорушень, щодо яких допускається громадське обвинувачення (допускається відео- та аудіофіксація без спеціальних дозволів, а докази, одержані таким шляхом без обмежень визнаються допустимими, якщо не містять ознак підробки).
3. Кримінальне провадження є відкритим та характеризується публічним розголошенням обставин та доказів, що стали підставою початку кримінального провадження та становлять суспільний інтерес.
4. Особи громадського обвинувача та потерпілого у кримінальному провадженні, що здійснюється у формі ГО, можуть збігатися. При цьому громадський обвинувач може виступати також у якості свідка чи іншого учасника кримінального провадження, що не позбавляє його процесуального статусу громадського обвинувача.

"Звичайний" порядок здійснення кримінальних проваджень по злочинах, склад яких передбачений ст. 368 та 370 КК України зберігається. Кримінальне провадження по таких справах, яке розпочинається за заявами, повідомленнями інших учасників кримінального провадження, а не громадського обвинувача, здійснюється в загальному порядку без особливостей, встановлених главою 36-1 КПК України. В такому кримінальному провадженні громадський обвинувач участі не бере.

Це поки що - перші враження. трохи більше деталей - у червневому випуску газети "Місцеве самоврядування". Однак і там ми поки що пробіглися "по верхушках". Бо питань на разі - більше, ніж відповідей. Сама по собі ідея гарна, а от щодо реалізації... Дуже багато спірних моментів, нестиковок та прогалин. вже під час першого знайомства із Законом, виникло кілька ідей (мислення-то за роки практики деформоване), як цей інструмент можна використовувати на замовлення, у тому числі й для розвалу справ, і це лякає до посивіння...

Та щож - будемо розбиратися, як цю кашу сьорбати...

Козиренко Віталій
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 998
З нами з: 13 березня 2015, 14:25
Регіон: Луганська область
Дякував (ла): 29 разів
Подякували: 211 разів

Повідомлення Козиренко Віталій »

Добре, що Президент дослухався до Вас, Віро. Може й з інших питань треба залучати таку потужну інституцію:)

Аватар користувача
Козіна Віра
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 720
З нами з: 13 грудня 2013, 13:07
Регіон: Харків
Подякували: 8 разів
Контактна інформація:

Повідомлення Козіна Віра »

))))))))))))))

Відповісти

Повернутись до “Антикорупційне законодавство”