Виплата матеріальної допомоги одним за рахунок зменшення ЗП інших. Чи є це законним?

Viktor65
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 04 липня 2017, 19:07
Регіон: Харьковская область

Повідомлення Viktor65 »

Шановні спеціалісти бухгалтерської справи! Прошу дати фахову консультацію з наступного питання.
            Я працюю в невеликій науковій організації, яка підпорядкована Міністерству освіти і науки. Досить часто, особливо в літні місяці, мені, а також іншим співробітникам, ЗП нараховується в зменшеному розмірі (90, 80, а то й 70% від тієї, що затверджена в штатному розписі). Головний бухгалтер пояснює це тим, що хтось пішов у відпустку і таким співробітникам було згідно наказу директора нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення. Тому не вистачило коштів для нарахування основної заробітної плати у повному розмірі іншим співробітникам. В Колективному договорі про матеріальну допомогу на оздоровлення говориться так:  «6.4.Виплачувати працівникам допомогу на оздоровлення (в межах бюджетних коштів) при наданні щорічної відпустки.»
            Чи є законними такі дії адміністрації? Якщо такі дії є незаконними, то якими нормативними документами треба керуватись щоб довести адміністрації, що виплачувати матеріальну допомогу деяким співробітникам за рахунок зменшення ЗП інших співробітників є незаконним? Дякую за роз’яснення. З повагою, Viktor65.

Аватар користувача
Olga_K
Коронована особа
Коронована особа
Повідомлень: 1244
З нами з: 02 квітня 2014, 12:09
Регіон: Запорожская область
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 130 разів

Повідомлення Olga_K »

по штатному розпису визначається загальний фонд оплати праці Вашої організації, а фактичні виплати залежать від різних факторів-лікарняні, відпустки та ін. я не думаю, що Вам нараховують за повний місяць менше встановленого окладу(це головне), а вже ось надбавки та доплати можуть бути різними. у нас немає жорстко встановленої надбавки(наприклад, за напруженість та інтенсивніть), нараховується в % і коливається в межах до 50% (також обов"язково в межах ФОП). матеріальну допомогу добавляють да ФОП згідно графіків відпусток, але бувають випадки зміни цього графіка і при виплаті м/д вже тоді менша сума залишається на надбавки. якщо Вам оплату по встановленому окладу не змінюють-то немає ніяких причин визнати нарахування з/пл незаконним

Viktor65
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 04 липня 2017, 19:07
Регіон: Харьковская область

Повідомлення Viktor65 »

Olga K, дякую за Вашу відповідь. Але я задав питання, виходячи все ж таки з того головного, про яке і Ви написали - про нарахування ЗП менше встановленого окладу. Якби цього не відбувалось, то і грець з ним, що іншим дають 100% допомоги кожен рік, а деяким лише 50% раз на 5 років. Я ж саме про це - ЗП зменшують за рахунок використання при розрахунку ЗП зменшувального коефіцієнту до окладу (0,9; 0,8 або і менше). А пояснення у головного бухгалтера таке, як я написав вище - "так пішли Іванов, Петров, Сидорова... у відпустку і їм була нарахована матеріальна допомога." З цієї причини для нарахування ЗП по повному окладу декому грошей в ФОП не вистачило (а декому - тим хто вміє лаятись, все-ж таки вистачило). А в зимові місяці було інше пояснення причини зменшення ЗП - "значно зросли комунальні тарифи і вони частково були оплачені за рахунок ФОП."(ми розміщуємось в приміщеннях, арендованих у іншої організації).
Може хтось працює в науковій організації і поділиться досвідом як це робиться у них. Прошу також дати пораду (або тут, або в особистому повідомленні) як треба діяти (або куди звертатись) в такому випадку тим, хто не отримує повну ЗП.

Yulia30
Мандрівник
Мандрівник
Повідомлень: 27
З нами з: 20 січня 2017, 13:00
Регіон: Хмельницкая область

Повідомлення Yulia30 »

Комунальні послуги сплачені за рахунок ФОП? Такого я ще ніколи зустрічала...

Viktor65
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 04 липня 2017, 19:07
Регіон: Харьковская область

Повідомлення Viktor65 »

Та і у нас дивуються такому поясненню і не знають як до цього відноситись. Наскільки відомо ФОП є захищеною статтею в кошторисі витрат любої організації. Але можливо...(а що можливо)???

Pavel-san
Мешканець
Мешканець
Повідомлень: 135
З нами з: 20 січня 2015, 08:42
Дякував (ла): 6 разів
Подякували: 11 разів

Повідомлення Pavel-san »

Viktor65, згідно штатного розпису у Вас встановлений посадовий оклад і за повністю відпрацьований місяць він повинен бути виплачений в повному обсязі. Це обов'язкова виплата за виконану роботу, затверджена державними законодавчими актами (Постанова КМУ, згідно якої визначаються посадові оклади для вашої сфери) Не буду стверджувати, але майже впевнений що законодавчі акти на рівні держави мають перевагу над внутрішніми актами установи і колективним договором.
У Вашій ситуації бухгалтерія повинна або перевести когось на 0,75 ставки, або надавати відпустки без збереження... а понижуючий коефіцієнт... перший раз таке чую і думаю що це незаконно - людина відпрацьовую весь час на повну ставку, а їй не доплачують з/п.
Якщо не вистачає грошей, установи виплачують в першу чергу обов'язкові виплати всім, а вже потім надбавки, премії, матеріалку і т.п. Була колись така ситуація - матеріальну допомогу до літньої відпустки (обов'язкову) виплатили в кінці осені, коли з'явились кошти. А щоб людям оклади не доплачувати в державній станові... це для мене новина.
Візьміть розрахунковий листок за повний місяць з підтвердженням понижуючого коеф. і почитайте колективний договір, можливо там що сказано за цю ситуацію. А так - персонально поспілкуйтеся з головбухом, щоб вони сказали, на основі яких нормативних актів вони мають право застосовувати цей понижуючий коефіцієнт.
 Думаю, відділення управління праці зацікавиться цією ситуацією

Viktor65
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 04 липня 2017, 19:07
Регіон: Харьковская область

Повідомлення Viktor65 »

Pavel-san, дуже Вам вдячний за розгорнуту і аргументовану відповідь. Надіюсь Ви є професіоналом в бухгалтерській справі, а думка професіонала в цьому питанні для мене дуже важлива. Вислухаю з вдячністю  думку з цього питання також і інших професіоналів з важливої і відповідальної бухгалтерської справи. Це для мене дуже важливо ще й тому, що мене в колективі обрали головою комісії з вирішення трудових спорів. Деякі спірні питання, що стосувались інших працівників, вдалося до цього заладнати через цю комісію після бесіди з директором, який порадив тоді мені вивчати юридичні питання, що стосуються виникаючих спорів, і звертатись до нього уже з юридично обгрунтованими аргументами стосовно спірних питань. При чому ці спірні питання вирішувались не завжди на користь працівника, але людина була задоволена тим, що їй пояснили юридичну сторону питання (звільнення після закінчення строкового договору). От я і хочу юридично підготуватись до такої бесіди і тому думка та рекомендації професіоналів з цього форуму для мене дуже важлива. Дякую всім, хто відкликнувся і ще можливо висловить свою думку. Про комісію з праці я чув, а про яке відділення управління праці ви написали - Ви мали на увазі управління праці і соціального захисту населення? Зараз не збираюсь кудись звертатись в контролюючі органи (можливо ще вдасться заладнати це питання без звернення до контролюючих органів), але така інформація не завадить.

Аватар користувача
Olga_K
Коронована особа
Коронована особа
Повідомлень: 1244
З нами з: 02 квітня 2014, 12:09
Регіон: Запорожская область
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 130 разів

Повідомлення Olga_K »

по Вашому питанні повністю згодна з попереднім роз*ясненням. тут ключовим питанням буде якраз оплата по окладу, бо оклад в повному розмірі-це за повну ставку за повністю відпрацьований місяць. якщо за повний місяць і сума менше окладу по встановленому розряду-то обов*язково повинен бути наказ про переведення на неповну ставку і конкретно яку. Про переведення працівник в такому випадку повинен написати заяву, погодити її і виданий наказ вноситься в трудову і ним працівник обов*язково повинен бути ознайомлений

Аватар користувача
Olga_K
Коронована особа
Коронована особа
Повідомлень: 1244
З нами з: 02 квітня 2014, 12:09
Регіон: Запорожская область
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 130 разів

Повідомлення Olga_K »

я не думаю, що Ваше керівництво йде на таке вирішення проблеми виплати м/д. Скоріше всього зменшуються надбавки або доплати. у порівнянні із загальною з/пл по штатному, можливо, й виходить менше, але щоб висувати претензії щодо зменшення основної оплати попередньо виясніть оплату по окладу ( чи в повному розмірі). Просто Ви розумієте свою з/пл в загальній сумі, а бухгалтер нараховує цю суму по різним складовим. Якщо Ви як голова комісії звернетесь до бухгалтера за повним роз*ясненням -то, думаю, спеціаліст дасть Вам повну відповідь - скільки і за що нараховано і згідно яких документів (постанов, наказів і т.ін.)

Відповісти

Повернутись до “Виплати працівникам”