Середня заробітна плата

Олена Олена
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 57
З нами з: 13 жовтня 2015, 22:48
Регіон: Тернопольская область

Повідомлення Олена Олена »

НІ, дивіться порядок 100:

Одноразова  винагорода за  підсумками  роботи  за  рік  і  за
вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання
до заробітку     кожного     місяця     розрахункового     періоду
1/12 винагороди,   нарахованої  в  поточному  році  за  попередній
календарний  рік. ( Абзац  другий пункту 3 в редакції Постанови КМ
N 1398 ( 1398-99-п ) від 30.07.99 )

Світлана Шавалда
Мандрівник
Мандрівник
Повідомлень: 28
З нами з: 23 вересня 2015, 16:06
Регіон: Херсонская область
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 1 раз

Повідомлення Світлана Шавалда »

Підскажіть, будь ласка, як врахувати премію за підсумками роботи за 2015 рік, нараховану у грудні 2015 року, при розрахунку середньомісячної заробітної плати за дні відрядження у лютому 2016 року.

rayrada
Мешканець
Мешканець
Повідомлень: 188
З нами з: 17 жовтня 2013, 09:23
Регіон: Днепропетровская Область
Звідки: Днепропетровск
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 2 рази

Повідомлення rayrada »

Я вже заплуталася в усіх цих коментаріях. Чи можна ще раз прояснити мені, чи включається премія з фонду економії заробітної плати в розрахунок середньої заробітної плати для виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових умов? Дякую за компетентну допомогу!!!!

S Tori
Новачок
Новачок
Повідомлень: 5
З нами з: 02 листопада 2015, 10:25

Повідомлення S Tori »

Допоможіть, будь ласка, в оплаті за час перебування у відрядженні. Працівник лікарні працює на 1,5 ст. в одній установі : 1,0 ст. - зав. відділенням, 0,5 ст. за сумісництвом - лікар. У лютому направляють у відрядження. В наказі сказано: "Іванова І.І. - зав.відділенням направити у відрядження....". Як в такому випадку правильно розраховувати годинний заробіток та середньогодинний заробіток за 2 минулі місяці - виходячи з 1,0 ст., чи 1,5 ст.?

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

S Tori писав:Допоможіть, будь ласка, в оплаті за час перебування у відрядженні. Працівник лікарні працює на 1,5 ст. в одній установі : 1,0 ст. - зав. відділенням, 0,5 ст. за сумісництвом - лікар. У лютому направляють у відрядження. В наказі сказано: "Іванова І.І. - зав.відділенням направити у відрядження....". Як в такому випадку правильно розраховувати годинний заробіток та середньогодинний заробіток за 2 минулі місяці - виходячи з 1,0 ст., чи 1,5 ст.?
Відрядження сумісника
​Законодательные моменты служебной командировки совместителя

Трудовые отношения между предприятием и работником, направленным в служебную командировку, регулируются нормами КЗоТ Украины. А вот нормы всем известной "командировочной" Инструкции № 59 для субъектов хозяйствования, которые не финансируются за счет бюджетных средств, на сегодняшний день носят только рекомендательный характер (дополнительно см. письма Минюста от 13.02.2012 г. № 54-0-2-12/7.2, Минфина от 22.11.2011 г. № 31-07230-16-10/28802, ГНСУ от 31.03.2012 г. № 5742/6/15-1415). Ввиду того, что положения КЗоТ Украины детально не раскрывают основные моменты, связанные с командировками, субъектам хозяйствования приходится обращаться к Инструкции № 59 как к ориентиру при составлении внутренних документов предприятия, регулирующих командировочные вопросы.

Теперь относительно служебной командировки работников-совместителей. Нормативно-правовые акты не содержат каких-либо ограничений по направлению совместителей в командировку. Если коллективным договором либо соглашением сторон (в т. ч. трудовым договором) такие ограничения не установлены, то у работодателей нет никаких правовых препятствий для направления работника в командировку.

Варианты оформления отсутствия на работе совместителя

Порядок оформления отсутствия на работе работника, которого отправляют с одного из мест работы (основного или по совместительству), законодательно практически не урегулирован. Поэтому при рассмотрении этого вопроса мы также будем исходить из норм Инструкции № 59.

В соответствии с п. 14 Инструкции № 59 на время командировки лица, работающего по совместительству, за ним сохраняется средний заработок на том предприятии, которое его направило. Другими словами, если работник отправляется в командировку с одного места работы, то на второй работе период его отсутствия не оплачивается. А поскольку нет отработанного времени, соответственно, нет и заработной платы.

Если работник направляется в командировку одновременно с основного места работы и работы по совместительству, то за ним на обеих должностях сохраняется средний заработок, а расходы для возмещения расходов распределяются между предприятиями, направившими работника в командировку, по соглашению между ними.

Рассмотрим возможные варианты оформления отсутствия на работе работника (как по основному месту работы, так и по совместительству) в связи с направлением в командировку.

Одновременная командировка с основного места работы и с работы по совместительству

Одновременная командировка работника с основной работы и с работы по совместительству в принципе возможна, если его трудовые обязанности на обеих работах идентичны. Руководитель предприятия по основному месту работы может воспользоваться ситуацией и попутно отправить работника в командировку и с основного места работы в том же направлении. В данном случае согласно п. 14 Инструкции № 59 средний заработок работника будет сохраняться за ним на обеих должностях. 

На обоих предприятиях выдаются приказы о командировке. При этом предварительно необходимо составить соглашение между предприятиями, которые направляют работника, о распределении расходов, связанных с такой поездкой. Это соглашение желательно оформить письменно. В приказе о командировке каждого из предприятий следует отметить, какие именно расходы будут возмещаться работнику по предварительной договоренности сторон. 

Расходы на поездку возмещаются только при наличии документов в оригинале, подтверждающих стоимость этих расходов. Поэтому предприятиям при распределении расходов на командировку следует учитывать этот факт: в письменном соглашении между ними необходимо указать, какие виды расходов возмещает каждое из них (дополнительно см. письмо МФУ от 29.12.2007 г. № 31-18030-07-27/29310).

По возвращении из командировки работник должен составить два Отчета об использованных средствах, к которым прикладываются оригиналы документов, подтверждающие эти расходы. Как заполняется данный отчет, можно узнать здесь. 

Оплачивать труд командированного работника будут оба предприятия. При этом согласно ст. 121 КЗоТ Украины такая оплата не должна быть меньше среднего заработка. 

Из документа

Работникам, направленным в служебную командировку, оплата труда за выполненную работу осуществляется в соответствии с условиями, определенными трудовым или коллективным договором, и размер такой оплаты труда не может быть ниже среднего заработка (ч. 4 ст. 121 КЗоТ Украины).

При оплате труда командированного работника сравнивается сумма среднедневного заработка и дневного заработка такого работника согласно трудовому договору. Если зарплата больше его среднего заработка, необходимо заплатить за время командировки зарплату, а если средний заработок больше –  выплачивается средняя зарплата (дополнительно см. письма Минсоцполитики от 25.01.2012 г. № 90/13/84-12, от 05.03.2012 г. № 204/13/184-12).

В Табеле учета использования рабочего времени (типовая форма № П-5) на двух местах работы в рабочие дни командировки указывается количество часов, которые должны были быть отработаны согласно режиму работы сотрудника на каждом предприятии, и отметка "ВД" (см. письмо Госкомстата от 12.01.2012 г. № 9/4-10/9).

Командировка с основного места работы: отпуск "за свой счет" по совместительству

Такой вариант оформления отсутствия на работе по совместительству работника в связи с направлением его в командировку с основного места работы довольно часто встречается на практике. Разберемся с его законодательными основами.

Прежде всего отметим, что действующим законодательством не предусмотрено предоставление работнику отпуска без сохранения заработной платы на работе по совместительству в случае, когда на основной работе его направили в командировку. Напомним, что такой отпуск предоставляется в случае, если продолжительность ежегодного отпуска по основному месту работы больше, чем отпуск на работе по совместительству (п. 14 ст. 25 Закона об отпусках). Подробнее о порядке предоставления отпуска совместителю можно ознакомиться в материале "Совместитель на предприятии: ежегодный отпуск". 

Здесь необходимо обратиться к нормам ст. 26 Закона об отпусках, которые дублируются в ч. 2 ст. 84 КЗоТ Украины. По семейным обстоятельствам и по другим причинам работнику может предоставляться отпуск без сохранения зарплаты на срок, обусловленный соглашением между работником и собственником или уполномоченным им органом, но не более 15 календарных дней в году. Таким образом, если работник направляется в командировку по основному месту работы, то на работе по совместительству по соглашению между работником и работодателем он может взять отпуск без сохранения заработной платы. Для этого ему необходимо подать заявление с прикрепленной справкой с основного места работы о запланированной командировке или копию приказа о командировке. Также еще возможен вариант ухода в основной ежегодный отпуск при условии, что на такой внезапный уход в отпуск вне графика отпусков даст разрешение руководитель.

В соответствии с п. 14 Инструкции № 59 на время командировки лица, работающего по совместительству, за ним сохраняется средний заработок на основном месте работы.

В Табеле учета использования рабочего времени (типовая форма № П-5) на работе по совместительству в рабочие дни командировки указывается количество часов, которые должны были быть отработаны согласно режиму работы сотрудника на работе по совместительству, и условная отметка "НА".

Командировка с основного места работы: в табеле учета использования рабочего времени "Другие причины неявок"

Бывают ситуации, когда продолжительность командировки составляет больше 15 календарных дней, которые могут быть предоставлены без сохранения заработной платы. Или же работником уже использован такой отпуск, а на предоставление ежегодного отпуска совместителю на период командировки по основному месту работы вне графика отпусков руководитель разрешения не дал. Как же оформить отсутствие работника на работе по совместительству на период командировки, ведь отсутствие работника на работе как на протяжении всего рабочего дня, так и больше трех часов в течение рабочего дня без уважительных причин считается прогулом (п. 4 ст. 40 КЗоТ Украины)? 

Напомним, что совместительство – это выполнение работником, кроме своей основной, другой регулярно оплачиваемой работы на условиях трудового договора в свободное от основной работы время (п. 1 Положения № 43). Когда работник по основному месту работы находится в командировке, у него нет свободного времени на выполнение работы по совместительству. 

В данной ситуации необходимо воспользоваться рекомендациями специалистов Минсоцполитики, изложенным в письме от 23.04.2013 г. № 146/13/133-13.

На работе по совместительству причину своего отсутствия работник должен подтвердить, предоставив справку с основного места работы о запланированной командировке или копию приказа (распоряжения) о направлении работника в командировку с основного места работы. На основании таких подтверждающих документов на работе по совместительству в Табеле учета рабочего времени (типовая форма № П-5) можно сделать отметку "Другие причины неявок ("I")".

На месте работы по совместительству средний заработок за командированным работником не сохраняется, поскольку согласно п. 14 Инструкции № 59 на время командировки за ним сохраняется средний заработок на основном месте работы.

Резюме: 
 
Нормативно-правовые акты не содержат каких-либо ограничений по направлению совместителей в командировку. Если коллективным договором либо соглашением сторон (в т. ч. трудовым договором) такие ограничения не установлены, то у работодателей нет никаких правовых препятствий для направления работника в командировку.

На время командировки лица, работающего по совместительству, за ним сохраняется средний заработок на том предприятии, которое его направило. Если работник направляется в командировку одновременно с основного места работы и работы по совместительству, то за ним на обеих должностях сохраняется средний заработок, а расходы для возмещения расходов распределяются между предприятиями, направившими работника в командировку, по соглашению между ними.

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

Щодо врахування одноразової винагороди при обчисленні середньої зарплати
​МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ 

ЛИСТ 

від 26.01.2007 р. N 49/13/155-07 

Щодо врахування одноразової винагороди при обчисленні середньої зарплати 

Міністерство праці та соціальної політики України розглянуло <...> і повідомляє. 

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (в тому числі щорічної) провадиться відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 N 100 (далі - Порядок). 

Згідно з пунктом 3 Порядку до складу виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки; премії, які мають постійний характер; одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і вислугу років; індексація тощо. 

Абзацом 2 пункту 3 Порядку визначено, що одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік. 

Виходячи зі змісту листа одноразова винагорода за підсумками роботи за 2005 рік була нарахована і виплачена в грудні 2005 року, тобто в поточному році за поточний рік. 

Оскільки основною умовою врахування одноразової винагороди за підсумками роботи за рік є її нарахування "в поточному році за попередній календарний рік", у вказаному в листі випадку вона не буде врахована при обчисленні середньої заробітної плати. 

  

Заступник Міністра 
М. Солдатенко
Учет суммы вознаграждения по итогам работы за год при расчете среднего заработка
​При исчислении выплачиваемого работникам среднего заработка за периоды нахождения в отпуске, командировке, за время исполнения гособязанностей, донорство, в виде выходного пособия, при временном переводе на другую работу и др. сумма вознаграждения учитывается согласно Порядку № 100. То есть единовременное вознаграждение по итогам работы за год и за выслугу лет включается в среднюю заработную плату путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода 1/12 вознаграждения, начисленного в текущем году за предыдущий календарный год.
квартальні премії при розрахунку середньої
​МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 21.09.2012 р. N 991/13/84-12

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування квартальних премій при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відрядження та повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відрядження відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. N 100 (далі - Порядок), проводиться виходячи з виплат за останні два місяці роботи, що передують місяцю, в якому працівника направляють у відрядження.

Згідно з пунктом 3 Порядку при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата, доплати та надбавки, премії, які не носять разового характеру, індексація тощо.

При обчисленні середньої заробітної плати премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Враховуючи вищевикладене та зміст листа, оскільки квартальна премія була виплачена в одному з місяців розрахункового періоду (у травні), при обчисленні середньої заробітної плати у липні буде враховуватись 1/3 суми квартальної премії до заробітної плати кожного з місяців розрахункового періоду - травня та червня.

 

Директор Департаменту
О. Товстенко

Світлана Шавалда
Мандрівник
Мандрівник
Повідомлень: 28
З нами з: 23 вересня 2015, 16:06
Регіон: Херсонская область
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 1 раз

Повідомлення Світлана Шавалда »

Дякую !!
!

Світлана Шавалда
Мандрівник
Мандрівник
Повідомлень: 28
З нами з: 23 вересня 2015, 16:06
Регіон: Херсонская область
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 1 раз

Повідомлення Світлана Шавалда »

В грудня місяці працівнику було нараховано зарплату за дні відрядження у розмірі денної заробітної плати (оклад, надбавка, премія). Як врахувати чи не враховувати цю суму і дні відрядження при розрахунку середньомісячної заробітної плати для виплати мат.допомоги у лютому? Дякую.

buhg
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 727
З нами з: 21 січня 2014, 14:27
Регіон: Одесская Область
Звідки: Одесса
Дякував (ла): 87 разів
Подякували: 9 разів

Повідомлення buhg »

 в декабре всегда платили щоричну вынагороду и премию за год, я вынагороду не включала в расчет для отпуска, а в декабре 2015 выплачена премия,которая покрывала индексацию для обнуления и + премия(827,51+350=1177,51) включать для расчета отпускных эту сумму, читала в бюджет.бухгалтерии ,что включать,тк если бы была индексация то включили бы, как правильно,неуверена, подскажите.С премией тоже не уверена,она выплачивается 1 раз в декабре, какбы из экономии,надо ли ее включать?

nata69
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 64
З нами з: 19 вересня 2014, 09:00
Регіон: Волынская Область
Звідки: Луцк
Подякували: 1 раз

Повідомлення nata69 »

Чи включається індексація при розрахунку середньої заробітної плати за два попередні місяці для оплати курсів підвищення кваліфікації. Підскажіть,будь-ласка, потрібно терміново!

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

nata69 писав:Чи включається індексація при розрахунку середньої заробітної плати за два попередні місяці для оплати курсів підвищення кваліфікації. Підскажіть,будь-ласка, потрібно терміново!
Так, включається!

nata69
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 64
З нами з: 19 вересня 2014, 09:00
Регіон: Волынская Область
Звідки: Луцк
Подякували: 1 раз

Повідомлення nata69 »

Дякую,Євгеній!

buhg
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 727
З нами з: 21 січня 2014, 14:27
Регіон: Одесская Область
Звідки: Одесса
Дякував (ла): 87 разів
Подякували: 9 разів

Повідомлення buhg »

EVGENIY, выше Вы давали ссылки на включение винагороди одноразовой и кварт премий,а у нас одноразовая премия за пидсумками роботи за 2015 ,выплачена и начислена в декабре 2015(отдельно начисленащорична винагорода педпрацивникам),подскажите как быть с расчетом отпускных, винагороду точно не берем, а премию брать или тоже нет, не могу най ти нигде ответ,спасибо

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

buhg писав:EVGENIY, выше Вы давали ссылки на включение винагороди одноразовой и кварт премий,а у нас одноразовая премия за пидсумками роботи за 2015 ,выплачена и начислена в декабре 2015(отдельно начисленащорична винагорода педпрацивникам),подскажите как быть с расчетом отпускных, винагороду точно не берем, а премию брать или тоже нет, не могу най ти нигде ответ,спасибо
Вот что б не біло таких казусов, нужно выплаты называть так как в порядке 100, а у вас вобще в положении о премировании есть такой вид премий? Нужно было просто ежемесячную выплатить в большем размере чем обычно и вопросов бы не было! Я не нашёл вобще что либо о "премии по результатм работы за год" везде только вознаграждение  :63:
Поэтому советовать не могу, я бы не включал её считая одноразовой премией!

buhg
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 727
З нами з: 21 січня 2014, 14:27
Регіон: Одесская Область
Звідки: Одесса
Дякував (ла): 87 разів
Подякували: 9 разів

Повідомлення buhg »

спасибо,конкретно такой премии нет в положенни, но написано,что премиювання проводится з уразуванням кінцевих результатів роботи НВК

male4a
Мешканець
Мешканець
Повідомлень: 162
З нами з: 15 січня 2014, 09:46
Регіон: Львовская область
Звідки: Львов
Дякував (ла): 6 разів
Подякували: 15 разів

Повідомлення male4a »

доброго дня,як правильно розрахувати середню зарплату працівнику ,перебуває у декретній відпустці?

Luda_66
Мешканець
Мешканець
Повідомлень: 306
З нами з: 18 серпня 2014, 11:27
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 2 рази

Повідомлення Luda_66 »

всім добрий день, у мене цікаве питання, яке можливо виникне у багатьох, кого торкнулось введення ЗУ "Про дерслужбу" і є працівники, яких переводять з держ.службовців на обслуговуючий персонал: їм на перехідний період пог. п.7 прикінцевих положень Закону виплачується зарплата в розмірі середньомісячного заробітку, тоб-то визначають за 2місяці. В червні працівник іде у відпустку, як платити матер. допомогу: по середній як держслубовцю по-старому, чи оклад по зміненій 268 постанові? Якщо середній заробіток, то як із середньою зарплатою у травні для розрахунка (квітень-травень)?

panet
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 16 червня 2016, 19:37
Регіон: Черниговская область

Повідомлення panet »

Підскажіть будь-ласка, як розраховується середньоденна заробітна плата при умові, що в місяцях розрахункового періоду квітень, березень працівник відпрацював не повністю , премія нараховується місяць в місяць , як повинна я включати премію до розрахунку в повному розмірі чи пропорційно відпрацьованим дням?
Дякую!

ppl92
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 57
З нами з: 21 липня 2014, 09:24
Регіон: Днепропетровская Область
Звідки: Днепропетровск
Дякував (ла): 5 разів

Повідомлення ppl92 »

[font='Noto Sans', sans-serif]Добрий день! Підскажіть, будь ласка, працівника прийнято до установи по переводу з іншого підприємства з 01.10.2015 р. З 04.07.2016 р. він йде у чергову щорічну відпустку. Який брати розрахунковий період? З липня 2015 р. по червень 2016р.? Чи коли він прийнятий по переводу - з жовтня 2015 по червень 2016?[/font]

ppl92
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 57
З нами з: 21 липня 2014, 09:24
Регіон: Днепропетровская Область
Звідки: Днепропетровск
Дякував (ла): 5 разів

Повідомлення ppl92 »

Добрий день! Ще одне питання, працівник до 16.11.2015 р. працював психологом, з 16.11.2016р. переведен завідувачем бібліотекою. З 01.07.2016 р. йде у щорічну основну відпустку. Чи потрібно йому нараховувати відпустку окремо за посаду психолога (надається 56 к.д.) і за посадою зав.бібліотекою (надається 28 к.д.)? Який брати розрахунковий період?

Аватар користувача
Алексей_ІТ
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 54
З нами з: 07 квітня 2013, 21:38
Регіон: Киевская область
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 2 рази
Контактна інформація:

Повідомлення Алексей_ІТ »

panet писав:Підскажіть будь-ласка, як розраховується середньоденна заробітна плата при умові, що в  місяцях розрахункового періоду квітень, березень працівник відпрацював не повністю , премія нараховується місяць в місяць , як повинна я включати премію до розрахунку в повному розмірі чи пропорційно відпрацьованим дням?
Дякую!
Добрий день, по Вашому питанню, згідно листа N 804/13/84-10 Мін праці
У випадку, якщо щомісячні премії співпадають з місяцями, за які вони нараховані (місяці розрахункового періоду), і вони вже обчислені пропорційно до відпрацьованого часу, то премії у даному випадку включаються в заробіток у фактично нарахованому розмірі.

Якщо Положенням про преміювання передбачається, що премія надається у фіксованому розмірі, а число робочих днів розрахункового періоду відпрацьовано не повністю, премії під час обчислення середньої заробітної плати за останні два місяці враховуються пропорційно до часу, відпрацьованого в розрахунковому періоді.

Аватар користувача
Алексей_ІТ
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 54
З нами з: 07 квітня 2013, 21:38
Регіон: Киевская область
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 2 рази
Контактна інформація:

Повідомлення Алексей_ІТ »

ppl92 писав:[font='Noto Sans', sans-serif]Добрий день! Підскажіть, будь ласка, працівника прийнято до установи по переводу з іншого підприємства з 01.10.2015 р. З 04.07.2016 р. він йде у чергову щорічну відпустку. Який брати розрахунковий період? З липня 2015 р. по червень 2016р.? Чи коли він прийнятий по переводу - з жовтня 2015 по червень 2016?[/font]
Добрий день, залежить від того, що написано в трудовій стосовно переводу. Якщо підкажете, спробую дати більш конкретну відповідь
Добрий день! Ще одне питання, працівник до 16.11.2015 р. працював психологом, з 16.11.2016р. переведен завідувачем бібліотекою. З 01.07.2016 р. йде у щорічну основну відпустку. Чи потрібно йому нараховувати відпустку окремо за посаду психолога (надається 56 к.д.) і за посадою зав.бібліотекою (надається 28 к.д.)? Який брати розрахунковий період?
Розрахунковий період 12 календарних місяців до настання відпустки. А дні потрібно брати окремо по старій посаді де працівник працював, окремо по новій. У Вас тоді вийде 2 відпустки по двох періодах, по старій посаді і по новій.

Аватар користувача
fhbyf
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 64
З нами з: 15 липня 2014, 11:24
Регіон: Днепропетровская Область
Звідки: Днепропетровск
Подякували: 2 рази

Повідомлення fhbyf »

Для визначення середньоденного заробітку беремо попередні два місяці, а якщо у них нараховано за фактично відпрацьований час наприклад 250грн і утримано 50грн нехай помилково нараховані відпускні залишається 200грн. Яку суму правильно брати 250*2=500 чи 200*2=400? Дякую за допомогу!!!!!!.

Masha8585
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 31 липня 2015, 14:38
Регіон: Закарпатская область

Повідомлення Masha8585 »

працівник був у відрядженні у вересні, в серпні весь місяць перебував у відпустці, для розрахунку середньої заробітної плати розрахунковим періодом буде липень-серпень чи червень-липень? Згідно постанови 100 розрахунковим періодом є 2 останні місяці роботи, значить серпень (місяць відпустки) виключається?

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

Masha8585 писав:працівник був у відрядженні у вересні, в серпні весь місяць перебував у відпустці, для розрахунку середньої заробітної плати розрахунковим періодом буде липень-серпень чи червень-липень? Згідно постанови 100 розрахунковим періодом є 2 останні місяці роботи, значить серпень (місяць відпустки) виключається?
липень-серпень
Відпускні не беруть участь в розрахунку та дні відпустки також!

Masha8585
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 31 липня 2015, 14:38
Регіон: Закарпатская область

Повідомлення Masha8585 »

а чому не червень-липень, оскільки в постанові 100 написано, що за 2 останні місяці РОБОТИ, а відпустка - це ж не робота? крім того, там сказано, що якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи
Востаннє редагувалось 22 вересня 2016, 13:25 користувачем Masha8585, всього редагувалось 1 раз.

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

Masha8585 писав:а чому не червень-липень, оскільки в постанові 100 написано, що за 2 останні місяці РОБОТИ, а відпустка - це ж не робота?
Трудові відносини не розривались! Не вигадуйте!!!

У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
При обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці, крім перелічених вище виплат, також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов'язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Віталія_ubr
Новачок
Новачок
Повідомлень: 2
З нами з: 02 січня 2013, 10:59
Регіон: Волынская область
Звідки: Владимир-Волынский

Повідомлення Віталія_ubr »

подскажите будь ласка, я не донарахувала в зарплату 0,50коп, будут лі  якісь штрафні санкції, і що мені далі робити. дуже вам буду вдячна на відповідь

Аватар користувача
EVGENIY
Повелитель Галактики
Повелитель Галактики
Повідомлень: 10263
З нами з: 29 липня 2010, 01:27
Регіон: Харьковская область
Звідки: Харків
Дякував (ла): 145 разів
Подякували: 1366 разів
Контактна інформація:

Повідомлення EVGENIY »

Віталія_ubr писав:подскажите будь ласка, я не донарахувала в зарплату 0,50коп, будут лі  якісь штрафні санкції, і що мені далі робити. дуже вам буду вдячна на відповідь
Донараховуйте в цьому місяці, як помилку робіть! Нічого не буде!

olchik123
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 65
З нами з: 26 квітня 2015, 12:57
Регіон: Полтавская область
Дякував (ла): 1 раз

Повідомлення olchik123 »

Доброго дня. Підкажіть будь ласка. В грудні 2016 року ми виплачуємо педпрацівникам винагороду за рік (2016). Чи потрібно буде в подальшому враховувати в розрахунок відпускних цю винагороду чи вона не включається?

Відповісти

Повернутись до “Середня зарплата”