Рада трудового колективу

Людмила Шевченко
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 25 червня 2014, 12:12

Повідомлення Людмила Шевченко »

Доброго всім дня!
Наша установа (як і всі раніше) мала свою профспілку, до складу якої входили усі працюючі. Сьогодні понад 50% працівників вийшли зі складу профспілок. Настав час створити раду трудового колективу до складу якої будуть входити і представники профспілки. Питання: чи має РТК такі ж "права" як і профспілка (укладення КД, погодження розподілу премій і т.д.)? Може хто підскаже: з чого починати при утворенні РТК?

Аватар користувача
Бєлєвцова Людмила
Мешканець
Мешканець
Повідомлень: 104
З нами з: 03 лютого 2014, 07:45
Регіон: Харків
Подякували: 2 рази
Контактна інформація:

Повідомлення Бєлєвцова Людмила »

Доброго дня! Норми КЗпП все ж таки побудовані на тому, що захищати та відстоювати права працівників повинна профспілка. Звісно, що вона переймається цим лише стосовно своїх членів. Її існування в організаціях та установах бюджетної сфери має принципове значення.
Якщо профспілка не утворена в установі, то у такому випадку багато з її функцій покладають на представників трудового колективу. Цілком ймовірно, що це може бути рада трудового колективу. Але функції ради трудового колективу, як й її утворення у КЗпП, а також інших нормативно-правових актах не розкриті незважаючи на той факт, що у ст. 245 КЗпП рада трудового колективу прописано поряд із профспілкою. Тому, якщо ви вирішили утворити раду трудового колективу, то порядок її утворення слід прописати у внутрішніх документах як для представників трудового колективу.
Тепер стосовно укладання колективного договору радою трудового колективу як однією із сторін. Для пояснення цього питання процитую ст. 3 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. № 3356-XII: «колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони і одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів – представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом з іншої сторони». Тобто Законом передбачено, що при укладанні колективного договору однією із сторін може бути представництво трудового колективу (у вашому випадку – рада трудового колективу) тільки при відсутності профспілки.
Що стосується розподілу премій, то тут, на мою думку, рада трудового колективу може брати участь. Однак пам’ятайте, що в установі обов’язково повинно бути розроблено Положення про преміювання, в якому розкривають усі умови надання премій.

Людмила Шевченко
Новачок
Новачок
Повідомлень: 4
З нами з: 25 червня 2014, 12:12

Повідомлення Людмила Шевченко »

Щиро вдячна, пані Людмило!
На сьогодні ми йдемо таким шляхом: розроблений алгоритм утворення РТК, створена робоча група для розробки нормативно-правової бази; моніториться законодавча база - ЗУ "Про КД", "Про соціальний діалог" і т.п. За основу беремо приклад установ, які вже не перший рік мають РТК. Представництво профспілки у РТК визначатиметься кількісним співвідношенням працюючих (тобто, ПК обов'язково буде введений у РТК). Положення по РТК, виборах до неї розробляються, і преміюванню теж. :)

Відповісти

Повернутись до “Трудові відносини”