Щодо ліквідації шкіл

Аватар користувача
Брусенцова Яна
Місцевий
Місцевий
Повідомлень: 954
З нами з: 03 лютого 2014, 07:44
Регіон: Харків
Подякували: 3 рази
Контактна інформація:

Повідомлення Брусенцова Яна »

Право ухвалювати рішення щодо ліквідації/реорганізації шкіл має належати виключно органам місцевого самоврядування: позиція АМУ щодо законопроекту направлена до парламентського Комітету з питань науки і освіти (04.03.15 р.)

Експерти Асоціації міст України проаналізували законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (щодо реорганізації та ліквідації навчально-виховних закладів державної та комунальної форм власності за погодженням територіальних громад)» (№2174), який перебуває на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до Законів України «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві» встановити, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів, заснованих на комунальній формі власності, допускається лише за згодою територіальної громади.

Експерти Асоціації вважають, що вирішення питань ліквідації/реорганізації навчальних закладів за наявності згоди територіальної громади може призвести до ускладнення процесу прийняття рішень і політичних спекуляцій на цій темі. Звертаємо увагу, що законопроект не визначає форму і спосіб отримання згоди територіальної громади при прийнятті відповідного рішення. Чинне законодавство передбачає декілька способів безпосередньої участі територіальної громади у прийнятті рішень: місцеві референдуми, загальні збори, громадські слухання тощо, які різняться способами проведення і врахування результатів при ухваленні місцевою радою рішення.

У листі до Голови Комітету Асоціація наголошує, що міські, селищні, сільські ради є представницькими органами місцевого самоврядування, які представляють інтереси всієї територіальної громади, і відповідно уповноважені вирішувати питання місцевого значення. Також експерти АМУ звертають увагу, що при вирішенні питань ліквідації чи реорганізації навчальних закладів необхідно враховувати фінансово-економічне, матеріальне та кадрове забезпечення належного функціонування освітнього закладу.

Фінансування малокомплектних і малонаповнюваних освітніх закладів є обтяжливим для місцевих бюджетів. За результатами здійснених Асоціацією міст України розрахунків виявлено, що загальний обсяг видатків на одного учня повинен становити не менше 11 409,77 грн., в той час коли фінансовий норматив бюджетної забезпеченості одного учня, визначений бюджетом на 2014 рік складав 8 541,42грн., а на 2015 рік – 9 687 грн. Також встановлено, що в закладах освіти комунальної форми власності обсяг видатків на 30-60% нижчий за необхідний мінімум.

Асоціація України неодноразово виходила з ініціативою надати право приймати рішення про ліквідацію/реорганізацію закладів освіти виключно рішеннями органів місцевого самоврядування. Адже, наділення органів місцевого самоврядування такими повноваженнями сприятиме здійсненню оптимізації мережі закладів освіти, утворенню освітніх округів та належному фінансуванню освітніх послуг.

Прийнятий 28 грудня 2014 року Закон України №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачає наділення органів місцевого самоврядування виключним правом ухвалення рішень щодо створення, ліквідації, реорганізації комунальних закладів освіти і достатньо врегульовує порушене законопроектом питання.

Враховуючи вищевикладене, Асоціація міст України звернулась до Комітету з питань науки і освіти з пропозицією не підтримувати законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (щодо реорганізації та ліквідації навчально-виховних закладів державної та комунальної форм власності за погодженням територіальних громад)» (№2174).

(За матеріалами офіційного сайту АМУ http://www.auc.org.ua/news/pravo-ukhval ... klyuchno-o)

Відповісти

Повернутись до “Реформа місцевого самоврядування”