Щодо амортизації модернізованих основних засобів (стаття 2015 та 2023 року, бюджетна бухгалтерія)

Обговорюємо бухоблік на рахунках 10 "Основні засоби", 11 "Інші необоротні матеріальні активи", 12 "Нематеріальні активи", 13 "Капітальні інвестиції"
DonBuh
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 63
З нами з: 12 січня 2019, 10:40
Регіон: Киевская область
Дякував (ла): 16 разів
Подякували: 2 рази

Повідомлення DonBuh »

Доброго дня. Я хотіла би поставити питання Крот Юлії, але бачу, що вона давно не була на форумі, щодо статті за 2015 рік, автором якої є вона https://buhgalter.com.ua/articles/buhga ... bladnuemo/
У її статті є частина щодо амортизації основних засобів після модернізації (бюджетні установи). Це цитата зі статті:
"Це означає: навіть якщо модернізація об’єкта тривала кілька днів, а не цілий місяць, то завесь місяць, в якому проводилися такі роботи, нараховувати амортизацію ми не будемо." Вона навела приклад з дообладнанням автомобіля ГБО.
Але, якщо відкрити ПСБО 121 та Методичні рекомендації №11, там чітко вказано, що нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення об'єкта основних засобів на модернізацію, та поновлюється, починаючи з місяця, що настає за місяцем введення об'єкта в експлуатацію після модернізації.
Тобто за її прикладом, амортизація автомобіля мала б нараховуватися з січня по травень за старою нормою та з червня по грудень за новою нормою, не перериваючись. А ось, якщо б автомобіль модернізували з квітня по травень, тоді б за травень би амортизація не нараховувалася, а за новою нормою почала би нараховуватися із червня.
Є свіжа стаття за 2023 рік https://buhgalter.com.ua/articles/shpar ... siya-2023/
але в ній відсутні приклади щодо амортизації модернізованиїх ОЗ та є неоднозначна фраза автора (Вікторія Матвєєва):
"Таким чином, період реконструкції, модернізації, добудові, дообладнанні чи консервації об’єкт ОЗ виключено із загальної кількості місяців його експлуатації в поточному році. " Ще в цій фразі помилки, тому вона ще й читається складнувато.
Хотіла уточнити - хто може надати роз'яснення з цього приводу чи допомогти розібратися? Дякую за увагу.

Крот Юлия
Новачок
Новачок
Повідомлень: 5
З нами з: 04 березня 2014, 10:19
Подякували: 2 рази

Повідомлення Крот Юлия »

Добрий день! Передусім дякую за Вашу пильну увагу та щиру зацікавленість публікаціями в журналі "Бюджетна бухгалтерія".
Так, дійсно, якщо читати приписи Методрекомендацій з обліку ОЗ та НП(С)БО 121 буквально, то виходить якась плутанина. І насамперед це стосується випадків, коли поліпшення ОЗ розпочинається і закінчується упродовж одного місяця. Скажімо, як у тому прикладі із моєї статті: у травні поточного року дообладнали автомобіль ГБО. Якщо керуватися Вашою логікою та дотримуватися норм, то припинити нарахування амортизації на це авто треба з червня (місяця, наступного за травнем — місяцем переведення об'єкта ОЗ на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію), і поновити нарахування амортизації також з червня поточного року (місяця, що настає за місяцем введення об'єкта в експлуатацію після реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації). Звісно, поновлюємо нарахування амортизації ми, вже виходячи з нової первісної вартості авто (з урахуванням вартості його поліпшення). Але фактично у такому разі нарахування амортизації на цей об’єкт не припиняється на період дообладнання (припинили з червня і поновили теж з червня). Відповідно, за таких умов ми порушуємо вимогу п. 3 розд. IV НП(С)БО 121 щодо призупинення нарахування амортизації ОЗ на період реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.
Тому вважаю, що в моїй статті написано все правильно, місяць, протягом якого здійснювалося дообладнання авто, має бути виключено (повністю) із загальної кількості місяців експлуатації цього авто протягом поточного року. Тобто за цей місяць (виходячи із наведеного прикладу, за травень) нараховувати амортизацію на авто не треба.
Така моя позиція стосовно цього питання і такою є моя візія щодо тлумачення норм Методрекомендацій та НП(С)БО 121.
Звісно, моя стаття, як і публікація будь-якого іншого автора/експерта, є відображенням моєї суб’єктивної думки. Простіше кажучи, я написала, як би я сама робила. Водночас моя поублікаціє не є офіційним роз’ясненням законодавчим норм. Якщо Ви хочете отримати саме офіційне роз’яснення з цього приводу, Вам варто звернутися до відповідного компетентного органу - Міністерства фінансів України із письмовим запитом і вони зобов’язані будуть Вам відповісти.

DonBuh
Квартирант
Квартирант
Повідомлень: 63
З нами з: 12 січня 2019, 10:40
Регіон: Киевская область
Дякував (ла): 16 разів
Подякували: 2 рази

Повідомлення DonBuh »

Дякую за відповідь. Щодо червня не згодна. Я писала про приклад, якщо автомобіль в квітні відправили на модернізацію, а повернувся він з неї в травні. Тоді місяць, наступний за місяцем переведення на модернізацію це травень, з нього знос і призупиняємо. А починаємо Ви вірно вказали з червня. У Вашому прикладі місяць припинення та місяць поновлення співпадає, тому на мою думку нарахування не потрібно призупиняти, а лише змінити на нову норму.
Щодо порушення п. 3 розділу IV, то у абз.4 п.6 цього ж розділу є чітка вказівка коли саме потрібно призупинити нарахування амортизації, тобто вона доповнює п.3, тому вважаю, що це не є порушенням. Це логічно, тому що при списанні наприклад 03 травня непридатного ОЗ, знос ми маємо нарахувати за повний місяць. Але це теж лише моя особиста думка.
І звісно ми збираємося написати та отримати відповідь від Мінфіна щодо цього питання. Обов'язково повідомлю про результат.

Крот Юлия
Новачок
Новачок
Повідомлень: 5
З нами з: 04 березня 2014, 10:19
Подякували: 2 рази

Повідомлення Крот Юлия »

Я чудово зрозуміла, що Ви писали вище і що саме мали на увазі. Проте я залишаюся при своїй думці. Переконана, що немає значення, як довго тримала модернізація/дообладнання (місяць, два чи три). Все одно цей період має бути виключено із загального періоду нарахування амортизації. Тобто навіть якщо автомобіль передали на модернізацію в квітні, а повернули в травні, то нрахування амортизації призупиняємо і на квітень, і на травень. Адже в п. 3 розд. IV НП(С)БО 121 чітко написано, що на період модернізаії, дообладнанні тощо призупиняється нарахування амортизації. Скільки триває цей період - це вже другорядне питання.
Щодо "доповнення" чи розшифрування, наведеного у абз. 4 п. 6 розд. IV НП(С)БО 121, як на мене, то воно просто неправильно сформульоване, не зовсім точно. Хоча, безперечно, тут мають пояснити наші нормотворці. Тож, якщо Ви отримаєте відповідь від Мінфіну на свій запит і поділитися цією інформацією, я буду безмежно Вам вдячна. Залюбки підготую ще одну публікацію з цього приводу, щоб донести позицію Мінфіну до інших бухгалтерів бюджетних установ.

Гарного і спокійного Вам дня)) Бережіть себе)

Відповісти

Повернутись до “Облік основних засобів, ІНМА, нематеріальних активів та капінвестицій”